Zmiana sprzedawcy gazu – sprawdź jak to wygląda

Niewielu Polaków ma świadomość, że nie tylko dzięki zmianie sprzedawcy prądu można zaoszczędzić. Możliwa jest również zmiana sprzedawcy gazu. Jak wygląda taki proces?

Sprzedawcy gazu ziemnego

Największym sprzedawcą gazu ziemnego w Polsce jest bez wątpienia spółka, której głównym akcjonariuszem jest PGNiG. Obsługuje około 90% odbiorców gazu. Można zauważyć, że w ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się wielu niezależnych sprzedawców gazu, a co za tym idzie zwiększyła się konkurencja oraz atrakcyjność ofert gazowych.

Zmiana sprzedawcy gazu

Zmiana sprzedawcy gazu jest możliwa w przypadku klientów biznesowych od 2004 roku, a w przypadku klientów indywidualnych od 2007 roku. Nie tak dawno temu, bo w październiku 2017 roku postanowiono całkowicie uwolnić ceny gazu. Sprzedawcy gazu nie są zatem zobligowani do przedstawiania URE taryf do zatwierdzenia. Dzięki temu konkurencja na rynku ma się jeszcze bardziej wzmocnić. Wróćmy jednak do procesu zmiany sprzedawcy gazu – tutaj kroki są bardzo podobne jak w procesie zmiany sprzedawcy gazu. Formalności można ograniczyć do minimum – wystarczy podpisać stosowne pełnomocnictwo.

Wybór oferty na gaz

Zanim złożymy swój podpis na umowie na sprzedaż gazu ziemnego powinniśmy przeglądnąć co najmniej kilka ofert. W nich zwracamy uwagę nie tylko na samą stawkę za kilowatogodzinę, ale i także na kilka innych czynników. Sprawdźmy zatem czy dana cena jest gwarantowana (i na jaki okres), jak długo trwa umowa, ile wynosi opłata abonamentowa, czy są opłaty dodatkowe, jaki jest termin płatności rachunku.