Oszczędzanie energii elektrycznej – proste sposoby

reklamacja-rachunku-za-prad

Oszczędzanie prądu nie jest wcale takie trudne. Wystarczy naprawdę odrobina chęci i zaangażowania.

Żarówki energooszczędne

Pierwszym krokiem do oszczędzania jest wymiana żarówek na energooszczędne. Sporo możemy zyskać wymieniając zwykłe żarówki na te pobierające najmniej prądu, czyli np. żarówki LED. Taką wymianę warto zrobić szczególnie w tych pomieszczeniach, w których często przebywamy.

Sprzęt energooszczędny

Dobrym pomysłem na oszczędzanie energii elektrycznej jest zakup sprzętu efektywnego energetycznie. Warto nie tylko sugerować się danymi zamieszczonymi na etykiecie energetycznej, ale i dokonać własnych obliczeń. Generalnie im wyższą moc ma dane urządzenie tym, wyższego rachunku można się spodziewać. Niektóre urządzenia typu komputery czy laptopy są oznaczane znakiem Energy Star, co oznacza że dany sprzęt pobiera mało energii. Jest to znak, który powstał w Stanach Zjednoczonych.

Taryfa energetyczna

Każdy odbiorca energii elektrycznej raz na 12 miesięcy może zmienić taryfę energetyczną. Należy zatem dobrze przemyśleć tą decyzje, bo jeśli okaże się niekorzystna to zmiana może nastąpić za 12 miesięcy. Przy zmianie taryfy trzeba mieć na uwadze także konieczność wymiany licznika. W przypadku gospodarstw domowych do wyboru są takie taryfy jak: G11 (taryfa jednostrefowa), G12 (taryfa dwustrefowa), G12w (taryfa dwustrefowa, weekendowa).

Przenosiny rachunku za prąd

Oszczędności może przynieść także zmiana sprzedawcy energii. Ile można zaoszczędzić od 5% do nawet 40%. W celu wybrania najbardziej korzystnej oferty warto zostawić swój kontakt na porównywarce cen energii elektrycznej.