Taryfa weekendowa

kolejna zmiana sprzedawcy energii

Dopasowana do naszego profilu zużycia energii taryfa może przynieść oszczędności. Sprzedawcy gospodarstwom domowym często proponują taryfę G12w, czyli taryfę weekendową. Dla kogo jest ona korzystna?

Co to jest taryfa G12w?

Prześledźmy co oznacza skrót G12w? G – oznacza, że taryfa jest skierowana do gospodarstw domowych, 1 – moc umowna poniżej 40 kW, 2 – taryfa dwustrefowa, w – taryfa weekendowa. Taryfa G12w to jedna z taryf dwustrefowych, która cechuje się tym, iż w dni powszednie w danych godzinach doby prąd jest droższy i tańszy a przez cały weekend i święta przez całą dobę obowiązuje niższa cena energii elektrycznej. Warto pamiętać, że godziny obowiązywania danych stawek są wyznaczane przez operatora systemu dystrybucyjnego. Stawki obowiązujące w tej taryfie są dostępne na https://energiadirect.pl/cenniki

Dla kogo taryfa G12w?

Korzystanie z taryfy dwustrefowej jest opłacalne, jeśli dane gospodarstwo domowe zużywa co najmniej 40% swojego dobowego zapotrzebowania w godzinach obowiązywania tzw. poza szczytu. Posiadając taryfę G12w trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia i przerzucić większość czynności wiążącym się z poborem energii na tańsze godziny i weekend. Ta taryfa jest polecana tym osobom, które posiadają ogrzewanie elektryczne.

Jakie są minusy taryfy G12w?

Z tej taryfy nie powinni korzystać osoby, które w ciągu dnia często wykonują czynności wiążące się z poborem energii. Takie gospodarstwa domowe z pewnością otrzymałyby wysokie rachunki za prąd. Trzeba też pamiętać, że nie wszyscy sprzedawcy energii mają w ofercie taryfę weekendową. Zmianę taryfy można dokonać raz na 12 miesięcy, dlatego przed jej dokonaniem należy dobrze się zastanowić, czy będzie to dla nas opłacalne.

O pozostałych taryfach energetycznych warto przeczytać tutaj: https://energiadirect.pl/taryfy