Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej – dwie faktury za prąd?

Zmiana sprzedawcy prądu nie zawsze skutkuje tym, że otrzymywać będziemy dwie faktury. Wystarczy, że Twój nowy sprzedawca podpisze umowę generalną z dostawcą energii. Obecnie pewnie otrzymujesz umowę kompleksową, są na niej należności zarówno od sprzedawcy energii jak i od OSD.

Na czym dokładnie polega umowa kompleksowa?

Umowa kompleksowa zawiera w swojej treści zapisy dot. sprzedaży jak i dystrybucji energii. To sprzedawca dokonuje rozliczeń z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego.

Dlaczego otrzymam dwie faktury za prąd po zmianie sprzedawcy?

Mali sprzedawcy nie zawsze są znani na rynku energii, sprawdź EWE, Axpo, Green. A Dystrybutor chce mieć pewność, że nowy sprzedawca będzie w stanie zawsze się z nim rozliczyć, dlatego za swoje usługi chce sam wysyłać rachunek. Dokonując zmiany sprzedawcy energii podpisujesz dwie umowy, jedną na sprzedaż drugą na przesył, każda jest podstawą do wystawiania faktury za prąd przez dany podmiot.

Pamiętaj, dwie faktury nie oznaczają tego, że drożej zapłacisz za energię. Zmiana jest po to, aby oszczędzać – sprawdź ranking cen prądu.

Jakie są warunki otrzymywania jednej faktury za prąd po zmianie sprzedawcy?

Sprzedawca prądu powinien podpisać generalną umowę z Dystrybutorami energii, zawrzeć tak jak Multimedia gdzie sprzedaż prądu w oparciu o model kompleksowy tzw. GUD-K. Przynosi to korzyści odbiorcom, bowiem nie gubią się w gąszczu faktur, jakie dostają nie muszą też płacić opłaty manipulacyjnej za dwa rachunki.