Jak oszczędzać energię elektryczną?

Poniżej kilka sposobów na obniżenie zużycia energii a w tym jedne na obniżenie ceny. Sposobów na zmniejszenie płatności jest wiele, ale warto wprowadzać je po kolei do życia codziennego.

save-energy

NIE WKŁADAJ DO LODÓWKI CIEPŁYCH POSIŁKÓW

Wszyscy to wiemy, ale i tak ciepłe potrawy wędrują do komory chłodziarki. Nic tym nie zyskujemy, ciepło doprowadza do podwyższenia temperatury, ta musi zostać obniżona przez mechanizmy lodówki. Ich wzmożona praca kosztuje pobór dodatkowych kilowatów z sieci.

ODKURZ ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

Kto sprząta, co sobotę, ten wie ile się trzeba napracować, aby ogarnąć tygodniowy brud.  A kto wyciera kurz z żarówek i lamp? Może wykonujecie te czynności raz do roku, a to błąd, czyszcząc takie źródła światła częściej zyskujecie 10 proc. energii? Brud sprawia, że światło nie przedostaje się i nie oświetla pokoju należycie, kupujecie, więc silniejszą żarówkę, a nie na tym to polega.

ZMIEŃ SPRZEDAWCĘ PRĄDU

To ten sposób, który pozwala na oszczędność, ale nie za sprawą niższego zużycia a niższej ceny za prąd. Zmiana dostawcy prądu jest darmowa, trwa 30 dni. Wszelkie formalności związane z umową są po stronie nowego sprzedawcy, który gwarantuje niższe stawki za energię. Szczegółowe informacje na ten temat na https://energiadirect.pl/zmiana-sprzedawcy

GOTUJ WODĘ W CZAJNIKU, I TYLE ILE JEJ POTRZEBUJESZ

Trywializm tej porady przerażą, a niestety nie raz gotujemy cały czajnik, aby zalać jedną kawę. Czas pracy czajnika potęguje jego pobór, a chociaż urządzenie jest niewielkie, to istny z niego pożeracz prądu ze względu na jego moc.

ŻELAZKO NAGRZEWAJ STOPNIOWO

Pamiętaj, że żelazko będzie pobierać więcej prądu, jeśli nie będziesz nagrzewać go stopniowo. Prasowanie, zatem warto rozpocząć od prasowania tych tkanin, które nie wymagają wysokiej temperatury.

ŚCIANY POMALUJ NA JASNO

Wracając do żarówek, sztuczne światło nie będzie nam potrzebne, jeśli, tylko umiejętnie będziemy korzystać z światła naturalnego. Promienie słońca dobrze rozpraszają się w jasnych pomieszczeniach. Taki zabieg spowoduje, że później włączymy żarówkę.

ODŁĄCZAJ ŁADOWARKĘ

Miliony ładowarek na świecie, które nie są odłączane od prądu zaraz po naładowaniu telefon mogłyby zasilić małe miasto, to nie żart, jest to najgłupszy sposób marnowania energii.

WYŁĄCZ TRYB CZUWANIA

Skoro ładowarki są tak nieoszczędne to inne urządzenia także. Tryb czuwania ma ułatwiać korzystanie z urządzenia, wygodnie jest uruchomić urządzenie jednym pstryknięciem pilota, czy włączenie pralki zaraz po jej załadowaniu, dlatego nie wyciągamy wtyczki z gniazdka. Urządzenia w tym stanie pobierają od 0,08 kWh do 0,25 kWh, w skali roku, płacimy za to nawet 40 złotych.      

ZASTANÓW SIĘ NAD ZMIANĄ TARYFY ENERGETYCZNEJ

Płacisz za prąd stałą stawkę, nie ważne czy korzystasz z telewizora w nocy czy za dnia. Po zmianie taryfy wprowadza się inny system rozliczeń, dobę dzieli się na godziny szczytu i godziny poza szczytem. W zależności od poboru energii w danych godzinach naliczana jest inna stawka, jedna preferencyjna, druga znacznie droższa. Oszczędzamy, jeśli przeniesiemy 70 proc. zużycia na godziny pozaszczytowe. Więcej o taryfach energetycznych na https://energiadirect.pl/taryfy

PIERZ W NISKIEJ TEMPERATURZE

Ogrzewanie wody to czynność pralki czy zmywarki, która skłania urządzenie do tego, aby pracowało jak najwięcej jego podzespołów. Taka praca odbywa się kosztem zużycia energii. Pranie w niższej temperaturze sprawia, że pralka będzie bardziej oszczędnie pracować. Warto prać też tyle, ile wskazuje producent, zbyt duży załadunek, sprawi, że ubrania będą niedoprane, za mały nie generuje oszczędności.

MĄDRE UŻYTKOWANIE

Z urządzenie to nie dziecko, kiedyś się popsuje, pewnie zaraz po okresie gwarancyjnym. Wówczas też będzie pobierać więcej energii, warto sprawdzić przed rozpoczęciem użytkowania, jak sprawić, aby jak najlepiej eksploatować urządzenie.