Od czego zależy cena za 1 kWh w energetyce? Czy można ją obniżyć

Wysokość ceny za 1 kilowatogodzinę jest ustalana w umowie pomiędzy odbiorcą a sprzedawcą, oczywiście w granicach tzw. cen maksymalnych i minimalnych. Nad przestrzeganiem cenników czuwa Prezes URE. Ten organ też jest odpowiedzialny, aby zatwierdzić ceny taryfowe dostawców energii (OSD). Na koszt ceny kWh na rynku giełdowy wpływ ma więcej czynników (ilość OZE, ceny węgla, ilość energii sprowadzonej z zagranicy), ale z pewnością te uwarunkowania znajdą odzwierciedlenie w cennikach.

 

źródło URE

źródło URE

Uwolnione ceny energii  

Prezes URE chociaż jest strażnikiem cen dystrybucyjnych, to nie ma większego wpływu na ceny sprzedawców. Z pewnością nic nie poradzi na ceny abonamentowe/handlowe jakie za obsługę pobierają sprzedawcy. Coraz częściej zdarza się też tak, że sprzedawca każe płacić za wprowadzenie cennika. Jest to jednorazowa opłata, ale skoro zyskuje on nowego klienta to wybadałoby od niej odstąpić. Zmiana sprzedawcy energii jest bezpłatna, każde udowodnienie sprzedawcy, że zażądał czy pobrał za to opłatę może zostać ukarane jako zakazane praktyki.

Co wchodzi w koszt 1 kWh?

Z pewnością wybór sprzedawcy to i wybór ceny. Dalej cena kWh jest sprzężona z taryfą, ale można wyróżnić kilka stałych składników ceny.

  • Kliponious-green-tickkoszt energii elektrycznej – 20% ceny
  • Kliponious-green-tickopłata systemowa zmienna – 15% ceny
  • Kliponious-green-tickopłata sieciowa zmienna – 40% ceny
  • Kliponious-green-tickopłaty podatki – 25 % ceny

Cena energii to około 0,3600 zł/kWh, ale doliczając do tego VAT, akcyzę naliczaną za MWh oraz opłaty dla dostawców lokalnych i sieci krajowych, koszt energii rośnie i to nawet o 50 proc. Zapewne w kolejnych przyszłych 5 latach, cena ta ponownie wzrośnie, gdyż spadki nie są przewidywane. Niepewność rynku, brak stałego zasilania na moc, niskie (bez względu na to co myślimy) marże dla sprzedawcy, wszystko przyczyni się do podwyżek. Więcej o opłatach na rachunku za prąd na https://energiadirect.pl/poradniki/jak-czytac-swoj-rachunek

Cena kWh – jak obniżyć stawkę za prąd?

Jedynym sposobem, aby obniżyć koszt 1 kWh, jest zmiana sprzedawcy prądu, niestety, to nie chwyt marketingowy. Nawet jak przeczytacie, że ceny kWh spadły to komunikat będzie dotyczył cen na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) a zanim ta zakupiona na giełdzie trafi do naszych gniazdek będzie przedmiotem aukcji. Na giełdzie zakup dotyczy energii jeszcze nie wyprodukowane, a sprzedawcy już biją się o to jaki wolumen, w jakim czasie i jakiej cenie do nich trafi. Nie ma cudów, żaden sprzedawca nie powiadomi nas pismem, że obniża ceny energii, a sytuacja odwrotna ma miejsce nawet kilka razy do roku. Dlatego gwarancja ceny za  1 kWh, to sposób na oszczędności.

Świadomość pracy urządzeń na ogólny rachunek za prąd

Płacimy za każdy pobrany i niepobrany (opłata za straty, jakie odnotowuje dystrybutor) kWh energii. To też, postawmy na edukację, pozbądźmy się starych urządzeń, nie używajmy trybu stand by. Zainwestujmy w energooszczędne oświetlenie. Czy wiesz ile prądu pobiera pralka, telewizor czy lodówka? Sprawdź ile wat ma urządzenie a następnie przy użyciu wzoru na pobór oblicz ile kosztuje cię pranie. Więcej na https://energiadirect.pl/poradniki/ile-wat-ma-lodowka