Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej? Ceny prądu w Polsce

Chociaż staramy się oszczędzać to i tak rachunek za prąd jest dla nas zmorą. Energooszczędne sprzęt, energooszczędne zachowania. Nic nie pomaga, może po prostu prąd jest drogi? Tak, tłumaczymy sobie wszystko, a wystarczy jedynie zobaczyć, co ukrywa się w rachunku za prąd.  Ile energii pobierają urządzenia domowe, jak i co z dystrybucja, co to za usługa, czy możemy z niej zrezygnować?

ceny-energii

ceny-energii

Od czego zależy cen kWh?

Prąd może kosztować mniej lub więcej w zależności od miejsca. Nie wiele osób o tym wie, skoro państwo, jako władza miesza się w sprawy energetyczne to myślimy, że cena kWh jest jednakowa dla wszystkich. Nic bardziej mylnego, można wyróżnić kila rodzajów cen. Powiązane jest to z oddzieleniem ról podmiotów działających na rynku. Wszyscy wiedzą, kim są wytwórcy, to elektrownie, elektrociepłownie, Prosumenci (chociaż ci nie produkują energii na sprzedaż), spalarnie czy biogazownie oraz instalacje zasilane czystą energią (te dostarczają jedynie 9, 5 proc. energii na rynku). Sprzedawcy to spółki, holdingi czy mniejsze firmy, które dzięki koncesji mogą zajmować się obrotem. Należy zwrócić uwagę na rozróżnienie Sprzedawcy Energii i Operatora Systemu Dystrybucyjnego, (OSD), bo, chociaż mają taką sama nazwę są to dwie zupełnie inne firmy. Wiemy, czym zajmuje się sprzedawca, to, kim jest dystrybutor? Dystrybutora, operatora nie można zmienić, a sprzedawcę wybieramy sami. Przed 2007 rokiem w energetyce w dziale sprzedaży istniał monopol regionalny. Każdy mieszkaniec był z góry przypisany do danego Zakładu energetycznego, dziś monopol na dostawę ma pięć spółek energetycznych, są nimi właśnie OSD. Jeśli ktoś wnioskował o przyłącze energetyczne przed 2007, to jego umowa na sprzedaż i dostawę jest tzw. umową kompleksową obejmującą obie usługi, po starych cenach. Za pewne nie ma tam też opłaty handlowej, która pojawia się przy nowych umowach. Tak, więc cena energii może być kształtowana na podstawie starej umowy ze sprzedawcą, negocjowana z nowym i uzyskana po zmianie sprzedawcy prądu, oraz niedająca się zmienić stała cena za kWh nalicza za usługi przesyłu, tu każde OSD stosuje swoją politykę cenową. Więcej o kWh można przeczytać tutaj: https://energiadirect.pl/poradniki/kw-a-kwh-co-kryje-sie-pod-tymi-jednostkami-co-one-oznaczaja

Ceny prądu w Polsce w 2016 roku

Stawki naliczane za energię czynną, czyli faktycznie pobraną, potrzebną do zasilenia urządzeń, kształtują się różnie w zależności od spółki sprzedażowej. W poszukiwaniu nowych klientów sprzedawcy oferują nawet prąd za darmo, przez początkowy okres umowy, za to za samą sprzedaż w ostatnim roku naliczają sobie dużo więcej. Obecne ceny energii w tabelce.

Co z dystrybucją, ile kosztuje nas przesył?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dystrybucja do szereg opłat, które ponosi się nie tylko za dostarczanie energii ale i za utrzymanie jakości prądu. Stawki są różne, w obrębie jednego obszaru dystrybucji obowiązuje nawet kilka cenników, dla każdego regionu inny, tak jest m.in. w TAUTON Dystrybucja.

Za co liczy sobie dystrybutor?

Opłata za obsługę handlową, opłata abonamentowa – Opłata za obsługę klienta, prowadzenie infolinii czy wysyłanie rachunku.

Składnik zmienny stawki sieciowej – Latem czy zimą, energia biegnąca po przewodzie nie dociera w tej samej ilości do odbiorcy, w której została wysłana.  Dystrybutor nalicza sobie opłatę za straty, stawka naliczana jest za każdy kWh.

Stawka jakościowa – jak poznać czy energia trafia do nas w odpowiednim natężeniu, można użyć specjalnych mierników. Jeśli wykażą inaczej niż wskazuje deklaracja OSD, można starać się o bonifikaty. Opłatę jakościową ponosi się właśnie za utrzymanie, jakości.

Opłata przejściowa – tą kwotą w zasadzie pokrywasz ubezpieczenie Twojego dystrybutora, który nagle może stracić producenta prądu. Opłata została wprowadzona w 2007 roku i jest rekompensatą dla dostawców, którzy przesyłają prąd wyprodukowany przez elektrownię. Od 2017 będzie wynosić aż 8 złotych.

Składnik stały stawki jakościowej – OSD robi wszystko (powiedzmy), aby dostęp do prądu był stały i niezakłócony, przerwy spowodowane remontem trwały jak najkrócej, a awarie usuwane od razu.

Tak jest we wszystkich taryfach, naliczane są opłaty za dystrybucję, które wynoszą albo ustaloną stawkę za miesiąc, albo zależą od ilości pobranego prądu. Nie zapomnijmy o podatkach. Do każdej składowej rachunku doliczany jest VAT. O opłatach znajdujących się na rachunku za prąd można przeczytać także tutaj: https://energiadirect.pl/poradniki/jak-czytac-swoj-rachunek