Jak ograniczyć koszt używania lodówki?

O lodówce wiele już napisano, wiem, że to ona pożera energię i to nawet w 25-30 procentach naszego rachunku za prąd. Pomimo tego, że lodówka wykorzystywana jest cały rok nie tylko latem, to właśnie o tej porze roku koszty jej eksploatacji rosną. Kto się do tego przyczynia, czy możemy temu zapobiegać? Prześledź kilka uwag dot. użytkowana lodówki.

Lodowka-organizacja

Lodowka-organizacja

Lodówka oszczędna czyli jaka?

Widok pełnej lodówki raduje chyba każdego, jednak nie zawsze mamy potrzebę, aby ją zapełnić. Nie zawsze też należy ją zapełniać, gdyż nadmiar produktów w przypadku małej rodziny kończy się marnotrawstwem. Oszczędzanie na energii elektrycznej zaczyna się więc już w sklepie. Wielkość urządzenia musi być dostosowana do członków rodziny. Tak jak już wspominałem, za duża lodówka nie sprawdza się. Puste miejsca, które także należy chłodzić, ogrzewanie mas powietrza nie ma końca, gdyż te zbierają się na nowo za każdym razem kiedy otwieramy lodówkę. W rezultacie agregat lodówki musi działać efektywniej. Puste przestrzenie to też miejsce na gromadzenie się szronu.

Klasy energetyczne

Duża lodówka klasy A+++ czy mały model w klasie A, co będzie bardziej korzystne dla naszego domu? Oczywiście klasa ma znaczenie i chociaż model A zużywa nawet 10 – 15 proc. więcej energii niż lodówka A+ i około 25 proc. więcej niż A++, zaś model A+++ to ponad 40 proc. oszczędności. Nie dajmy się zwieść. Klasa klasą, ale ważna jest moc urządzenia, wykorzystanie i wielkość. Plusy są przyznawane tym urządzeniom, które mają dodatkowe opcje wspomagające oszczędzanie. Taką opcją jest system No Frost, opcja wakacyjna wyciszająca pobieranie energii w  okresie urlopu, czy inne technologie. Chcesz się dowiedzieć, ile wat ma lodówka? Wejdź na https://energiadirect.pl/poradniki/ile-wat-ma-lodowka

Sprzęt ma swoje zadania a my swoje

Zakup samej energooszczędnej lodówki nie wystarczy. O lodówkę trzeba dbać od pierwszych chwil, ustawienie od tego zacznijmy przywożąc lodówkę do domu. Producenci starych model zastrzegali, aby lodówka nie stała obok kaloryfera, kuchenki, zmywarki czy też innych źródeł ciepła oraz miejsc szczególnie mocno nasłonecznionych, bowiem nawet o jeden stopień może zwiększyć się temperatura wewnątrz. Nowe modele mają być bardziej obojętne na otoczenie, izolowane ścianki nie pozwalają a przenikanie temperatury do środka.

Co dalej możemy zrobić, co okaże się dla nas i naszego rachunku za prąd zbawienne? Otóż z 5 stopni ustawionych na termostacie możemy podwyższyć na 6 stopni. Takie działanie może przynieść zmniejszenie zużycia energii od 5 do 10 proc.

Kto czyści lodówkę wewnątrz?

Wielu z nas, a kto odkurza tylną kratkę wentylatora? O tym zapomina większość, nagromadzony kurz to obciążenie dla agregatu, a ten karmi się prądem, którego pobiera w nadmiarze kiedy jest pokryty kurzem. Dobra wentylacja kratki wylotowej zapewni dodatkowe efekty ochrony przez zwiększonym poborem energii, aby urządzenie nie męczyło się przy swojej pracy powinno nie być przyciśnięte do ściany. Dbanie o czystość wnętrza nie jest czym o czym trzeba się zbytnio rozpisywać, ważne aby na bieżąco ścierać to co się rozlało czy resztki, nie zapominając przy tym o uszczelce.

Ci co wybierają duże lodówki albo mają dużą rodzinę albo są bardzo zabiegani. Piszę tak, ponieważ dokonali zakupu lodówki w celowy sposób aby upychać w nią garnki z obiadem. Następna uwaga jest adresowana właśnie do nich, nich nigdy nie wkładają do lodówki ciepłych potraw. Zwiększony pobór energii będzie ich najmniejszym problemem w obliczu zepsucia się całej lodówki, jeśli nie da rady ona obniżać temperatury. Warto pamiętać też o dobrym przechowywaniu żywności w odpowiednich pojemnikach, które zarówno pod wpływem ciepła i zimna nie przekazują do żywności szkodliwych substancji.

Produkty powinny być przechowywane zawsze w szczelnych pojemnikach, w szczególności te, które zawierają dużo wilgoci. Dzięki temu ograniczymy parowanie żywności w lodówce. Niestety, urządzenie kiepsko sobie radzi ze schładzaniem wilgotnego powietrza. Dlatego też należy dbać, aby na ścianach lodówki nie osadzał się szron, a jeśli już się pojawi większa ilość, należy go szybko usunąć.

Więcej o oszczędzaniu energii na https://energiadirect.pl/poradniki/jak-oszczedzac-energie-bez-wyrzeczen-mamy-15-sposobow