10 Błędów jakie popełnimy przy zmianie sprzedawcy energii

Na rynku energii od dawna istnieje wiele ofert elektrycznej, po uwolnieniu rynku istnieje możliwość dopasowanie różnych profili, dzięki skorzystaniu z ofert można zaoszczędzić nawet kilka set złotych rocznie. Mimo to, nie wszystkie oferty są idealnym rozwiązaniem dla każdego odbiorcy. Oto 10 błędów, których należy unikać, aby nie utopić się wybierając złą ofertę.

Błędów jakie popełnimy przy zmianie sprzedawcy energii

Błędów jakie popełnimy przy zmianie sprzedawcy energii

  1. Chcąc nas namówić na złą ofertę

Nie wszystkie oferty dostawców energii elektrycznej są dostępne dla każdej kategorii umów. Na przykład, aby mieć zasilanie po raz pierwszy w jeszcze nie wybudowanym domu musimy korzystać z taryfy c11, tzw. taryfy budowlanej.

Jeśli masz już domu to w kontrakcie, sprzedawca mógł zawrzeć klauzulę, o tym, że przez jakiś czas nie będziesz mógł zmienić dostawcy prądu. Długość umowy i kwestia wypowiedzenia są ważne, od nich zależy na jaki okres będziesz wykluczony w konkurencyjnego rynku energii.

  1. Nie wiem, jakie jest moje zużycie

Najważniejszym parametrem dla określenia najwłaściwiej oferty na energię jest roczne zużycie w kWh. Niektóre oferty sprzedaży rynku są wygodne dla rodzin o wysokim zużyciu energii, ale nie dla tych, którzy za energię elektryczną płacą mało.

Twoje roczne zużycie jest znajduje się na rachunkach za energię elektryczną. Ale można również w prosty sposób sprawdzić to u dystrybutora. Im niższe zużycie tym mniejsze oszczędności, a przy wysokiej opłacie handlowej zmiana może wyjść na nieopłacalną.

  1. Aktywacja podwójnej stawki, wygodne, ale czy dla Ciebie?

Na wolnym rynku istnieje dwupoziomowość taryfy, obejmujących różne koszty w zależności od czasu, w którym można pobierać energię elektryczną. Obniżone okresy dla tych stawek zazwyczaj wahają się od 22.00 do 06.00 w dni powszednie oraz w zależności od taryfy przez cały weekend lub święta.

Są wygodne dla osób, które spędzają większość dnia z dala od domu, lub dla tych, którzy udaje się przenieść większość swojej konsumpcji, (co najmniej 75%) na niższe godziny. W ten sposób można skorzystać z niższych kosztów i zadbać o zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Jeśli w domu zawsze jest ktoś obecny, to trzeba unikać taryf dwupoziomowych. Różnica w stawkach może spowodować naliczenie dużych faktur za energię. Więcej  o taryfach energetycznych na https://energiadirect.pl/taryfy

  1. Nie wiem, czy warto zmieniać czy lepiej produkować?

Jeśli zależy Ci, aby chronić środowisko, ale nie jesteś w stanie zainstalować system fotowoltaicznego to wybierz sprzedawcę korzystającego z  zielonej energii, a tym samym możesz się przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Zielone certyfikaty są dostępne dla ekologicznego źródła energii elektrycznej. Wystarczy, że dostawca i jego energia elektryczna będzie jedną z tych ofert, która pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Zwykle stanowią one cenę nieco wyższą od klasycznej dostawy. Jeśli twoim celem jest, aby tylko zaoszczędzić pieniądze, lepiej uniknąć tych stawek.

  1. Ustalona cena oznacza stałe rachunki

Wybierz ofertę po stałej cenie. Cena energii pozostaje zablokowana na 12 lub 24 miesięcy, w zależności od oferty. „Składnik energii” jest najbardziej wrażliwy na zmiany kosztów na rynku energii, ale nie jest to ostateczna cena do zapłaty, jeśli w umowie czy regulaminie nie będzie zapisu o jego stałości, oznacza to, że wysokość rachunku może rosnąć, co miesiąc.

  1. Włącz stronę internetową

Istnieje zmiana sprzedawcy online,  są firmy sprzedażowe, które i działają wyłącznie w Internecie. W rzeczywistości, patrząc na ceny proponowane przez większych sprzedawców oferujących jednorazową stawkę za wprowadzenie cennika, można łatwo zauważyć, że to pewna wygoda i pozbycie się jednorazowego kosztu. Jednak nie wszyscy konsumenci mają łatwy dostęp do tych przystępnych cenach: seniorzy o niskich dochodach i niektóre rodziny mogą nie mieć połączenia z Internetem w domu, aby przeczytać rachunki i zarządzać swoimi umowami.

  1. Propozycja a kontrakt do ostatecznej umowy

Rynek energii nie mieni się często, niektóre przepisy działają od lat, co jest polem do wymuszeń. Odbiorca proszony o podpisanie „projektu umowy” ustalonej przez sprzedającego ma się czego obawiać. Jest to dokument, który zawiera wszystkie elementy umowy (w tym warunków cenowych i dostaw), które konsument zaakceptował swoim podpisem. Po podpisaniu propozycja natychmiast angażuje konsumenta (zwykle jest to nieodwołalne), ale aby stało się wiążące, konieczne jest aby odbiorca w ciągu 14 dni nie wycofał się z umowy.

Po tym terminie, wniosek zostanie automatycznie cofnięty, a konsument nie ma już żadnych zobowiązań wobec sprzedającego. Dotyczy to umowy zawieranej na odległość.

  1. Należy przeczytać umowę

W chwili, gdy otrzymasz kontrakt na dostawy należy sprawdzić, czy wszystkie klauzule są obecne, należy dokładnie sprawdzić wszystkie paragrafy

URE poprzez swoje działania określił, co musi być niezbędne i istotne, jakie warunki umowy są akceptowane, która powinna zawierać:

Kliponious-green-tick dokładny adres i tożsamość dostawcy energii;

Kliponious-green-tick adres, pod którym energia zostanie dostarczona;

Kliponious-green-tick rodzaj usługi;

Kliponious-green-tick datę rozpoczęcia;

Kliponious-green-tick na czas określony;

Kliponious-green-tick wszelkie ustalenia dotyczące przedłużenia, jeśli nie jest ona nieograniczona.

Oprócz szczegółowych informacji na temat charakterystyki energetycznej w umowie zawarty musi być koszt usługi, warunki do rozliczeń, warunki płatności i żadnych dodatkowych opłat dla klienta, a zabezpieczenia mające a celu jego ochronę jako metodologia na zamówienie oraz informacji jak wypowiedzieć lub zmienić umowę.

  1. Nie porównujesz oferty

Przed uaktywnieniem oferty, konieczne jest, aby porównać ceny energii elektrycznej, aby znaleźć te, która najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Porównując oferty można zidentyfikować te, które oferują oszczędności i te, których absolutnie należy unikać, ponieważ wiążą się dodatkowe opłaty.

  1. Nie zgłaszanie naruszeń

Sprzedawcy muszą przestrzegać praw odbiorców jak i praw konkurencji, prawa energetycznego czy prawa cywilnego. Wszelkie naruszenia w ich strony powinny zostać zgłaszane do odpowiednich organów.