Świetlówka, halogen czy LED?

Cechujące się niewielką wydajnością żarówki wolframowe już dawno zostały wyparte przez źródła energooszczędne. Do dyspozycji jest wiele rodzajów lamp energooszczędnych. Które z nich są najlepsze?

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając rodzaj źródła światła należy zwrócić uwagę m.in. na klasę energetyczną, która przypomnijmy jest oznaczona literami od A (najbardziej energooszczędne) do G (najbardziej energochłonne). Kolejną istotną sprawą jest żywotność żarówki. Czas świecenia jest różny i waha się do 2 tys. do nawet 50 tys. godzin. Nie bez znaczenia jest barwa światła. Bez problemu można zakupić oświetlenie o barwie ciepłej, chłodnej jak i neutralnej. Pod uwagę należy brać także strumień świetlny, który podaje się w lumenach.

Które oświetlenie wybrać?

Świetlówki należą do najchętniej kupowanych rodzajów żarówek. W porównaniu do zwykłych żarówek pobierają nawet do 80% mniej prądu. Do ich zalet można zaliczyć mniejszą emisje cieplarnianych gazów, długą żywotność (6-7 lat, 8 tys. godzin),  przystępną  cenę oraz różnorodność kształtów. W ich przypadku trzeba zwracać szczególną uwagę na liczbę cykli – włączanie/wyłączanie. Bardziej energooszczędne (o do 30%) od tradycyjnych żarówek są także halogeny. Ich żywotność nie jest imponująca (2 tys. godzin). Do wyboru są niskonapięciowe (wymagany transformator) i wysokonapięciowe halogeny. Liderem jeśli chodzi o oszczędzanie energii są lampy LED. W porównaniu z żarówkami zwykłymi zużywają o 80% mniej prądu, świecą do nawet 50 tys. godzin, są odporne na niską i wysoką temperaturę, nie emitują promieniowania ultrafioletowego. Więcej o oszczędzaniu energii na https://energiadirect.pl/poradniki/jak-oszczedzac-energie-bez-wyrzeczen-mamy-15-sposobow