Telewizor jaki wybrać?

Wydaje ci się, że rachunek za energię elektryczną rośnie? Dlatego zaczynasz martwić się o to jakie  masz urządzenia? Nowy, duży, nowoczesny telewizor nie zawsze uchroni cię przed wysokim poborem.

8388396802_9ed94cafab_c

Telewizor to ważna część każdego gospodarstw domowego. Jego wymiary są coraz większe, przez co salon jest zdominowany przez duży ekran LCD, LED. Chociaż producenci twierdzą, że wymiary nie przekładają się na konsumpcję, to nie prawda. Potwierdzają to pomiary, które regularnie przeprowadza Unię Europejską. Na podstawie wyników nowoczesne telewizory są odpowiedzialne za 10 procent całkowitego zużycia. Lodówki, często uważa się za największych pożeraczy energii elektrycznej, ale one zużywają od 6 do 10 procent. Całkowity pobór mocy telewizorów w całej Unii Europejskiej jest podobny, ale nie powinno nas to cieszyć, oznacza to że producenci nie dążą do zmniejszenia zużycia.

Jaki telewizor wybrać?

W ubiegłym roku odkryto, że producenci telewizorów oszukują podczas testów wydajności energetycznej. Zgodnie z wynikami badań zauważalna jest różnica pomiędzy zużyciem w podstawowych ustawieniach telewizora, a zużycie po kalibracji (poprawie) obrazu, wykazuje wyższe zużycie energii.

Oglądaj wartość na etykiecie efektywności energetycznej

Przy wyborze TV konsumenci koncentrują się przede wszystkim na wielkość ekranu, ilość funkcji i ceny. Warto we własnym interesie zerknąć na etykietę, która jest głównym źródłem informacji na temat efektywności energetycznej urządzeń. Od 2014 mogą być sprzedawane jedynie odbiorniki których klas do A do D, a oznaczeń na etykiecie mamy aż do G. Najniższe zużycie telewizorów pokazujących klasy energetycznej A +++. O tym ile prądu pobiera telewizor można przeczytać tutaj: https://energiadirect.pl/aktualnosci/producenci-oszukiwali-ile-pradu-pobiera-telewizor

Jakie wartości na etykiecie, widzisz?

Klasa efektywności energetycznej

  • Kliponious-green-tickRoczne zużycie energii czynnej pracy, obliczone na podstawie pracy telewizora przez 4 godzin dziennie
  • Kliponious-green-tickZużycie energii podczas pracy (standaryzowany mocy)
  • Kliponious-green-tickPrzekątna (cale i centymetry)
  • Kliponious-green-tickTelewizor, co robić aby zmniejszyć zużycie energii?

Istnieją rozwiązania oszczędzające energię dla wszystkich typów urządzeń, w tym telewizorów. Duża liczba osób, nie zmienia ustawień ekranu po zakupie telewizora, a to błąd. Nawet w trybie czuwania zużywa energię, nie można zapominać o tym, aby go całkowicie wyłączyć, kiedy nie ma nas w domu. Wybieraj jak najwyższą klasę energetyczną, ale konfrontuj ją z przekątną ekranu. Nawet najbardziej oszczędny telewizor LDC o dużej przekątnej w klasie A+++ może pobierać więcej energii niż taki w klasie A, ale z przekątną dużo mniejszą. Technologia LCD bądź LED jest bardziej energooszczędna od starszych typów ekranów takich jak, plazma PDP, OLED, LCD i CRT.