Mniejszy pobór mocy urządzeń domowych w kWh – inwestycja czy nie?

Pobór mocy urządzeń domowych w kWh

ile-wat-ma-lodowka

ile-wat-ma-lodowka

Ile płacimy za działanie telewizorów, lodówek i PC? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, ile płacisz za eksploatację urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak PC, TV, zmywarka, żelazko, pralka, wentylator, płyta grzejna? Czy kiedykolwiek zdumiałeś się, czy lepiej kupić droższe, energooszczędne  czy zwykłe żarówki, które nie są ekologiczne? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, oznacza to, że chcesz oszczędzać na energii?

Ile wat pobiera…?

Charakterystyka energetyczna sprzętu przedstawiana jest w jednostce nazwanej wat (W). Zużycie energii elektrycznej oblicza się jako liczbę próbek watów, jakie uciekają z sieci w ciągu godziny, zasilając urządzenie, do ukazania zużycia wykorzystywana jest jednostka kilowatogodzin (kWh), którą można znaleźć w rachunku za dostawę energii elektrycznej.

Jak obliczyć zużycie energii?

Przy średniej cenie energii elektrycznej dla gospodarstw domowych  na poziomie 0,65 zł  z 1 kWh  brutto (więcej na temat cen i taryf energii elektrycznej tutaj). Koszt korzystania z urządzenia, ukazany jest jako iloczyn ceny podstawowej i mocy w kW razy czas godzin roboczych. Świecąca przez trzy godziny 60 W żarówka, to koszt  (3 x 0,06 x 0,65 = 0,117).

Charakterystyka energetyczna poszczególnych urządzeń

W domu, pojawia się wiele cudów technologicznych. Ustalenie konkretnego wkładu poszczególnych urządzeń nie jest problemem. Kto nie chce patrzeć w instrukcję obsługi i wykonywać obliczenia, może zerknąć bezpośrednio na etykietę produktu. Energooszczędne urządzenia pobierają około jednej trzeciej do połowy mniej energii, ale wszystko i tak zależy od ich mocy i czasu pracy.

A jakie są klasy energetyczne?

Inną wskazówką dla określenia potrzeb energetycznych są tzw. klasy energetyczne. Klasa energetyczna informuje o efektywności energetycznej produktu i jest przyznawane na podstawie wytycznych określonych przez Unię Europejską. Bierze ona pod uwagę przeznaczenie wyrobu, stopnia wykorzystania zużywanej energii. Klasy na urządzeniu symbolizowane są wg. liter alfabetu od A do G.  „A” o jest najlepszą, tą która daje oszczędności. Dla przykładu, lodówka w klasie A  jest droższa od tej z rodzaju grupy B. Zobaczmy, w jaki sposób zużycie energii przekłada się na roczną kalkulację kosztów.

Okres zwrotu nakładów to około 20 lat

Lodówka, klasy A (urządzenia klasy B nie są prawie w ogóle w obrocie, trudno znaleźć taki model) zużywa rocznie 280 kWh energii, lodówka A+++ o tej samej pojemności, to  tylko 191 kWh energii. Różnica w cenie ogromna, za lodówkę Samsung rb31fernbsa zapłacimy 1 649, za jej koleżankę tego samego producenta, w tym samym sklepie internetowym aż 3 495 zł. Czyj rachunek wynosi 1846 złote, dla małego gospodarstwa domowego jest to koszt za energię elektryczna, ale roczny. Opłaca się więc wydać tyle na lodówkę?

Roczny rachunek za luksusy posiadania lodówki typu A+++, to koszt (191 kWh x 0,65 zł = 124,15 zł). Za tańszą ale mniej oszczędną koleżankę zapłacimy rocznie  (280 kWh x 0,65 zł = 182 zł). Za prąd zapłacimy około 50 złotych więcej w ciągu roku, zatem czy warto zainwestować aż 1800 złotych w nowe technologie, jakimi jest naszpikowana lodówka?

Więcej informacji na temat żarówek

Koszt wymiany także, nie zawsze będzie efektywny. Głównym parametrem żarówek jest ilość produkowanego światła.  Nowoczesne, wydajne żarówki zapewniają więcej światła pobierając mniej energii. Warto inwestować w nowe oświetlenie, czy to tylko chwyt jak w przypadku lodówek. Na opakowaniu żarówki pojawiają się liczby, które odnoszą się do parametrów takich jak zużycie, ilość lumenów. Montaż energooszczędnych żarówek w domowej toalecie nie jest dobrym wyborem, ale wymiana żarówki, która świeci przez cały wieczór w salonie, może wypłacić się wcześniej.  To kiedy koszt żarówki się zwróci, trudno obliczyć, bo trudno założyć z góry czas działania żarówki, o ile znamy jej cenę i pobór energii, to każdego dnia będzie ona świecić inną liczbą godzin. Uważa się, że średnio zakup żarówki LED o mocy 60 W, za cenę ok. 50 złotych, zwrócić się po 9 miesiącach. Warto przeczytać artykuł o opiniach o tego rodzaju oświetleniu na https://energiadirect.pl/poradniki/zarowki-led-opinie

Ważne? Inwestycja w nowe urządzenia na podstawie powyższych przykładów, może nie zawsze jest opłacalna, ale obniżając zużycie dbamy o środowisko.