Ile energii zużywa komputer, telewizor a ile pralka?

Ustalenie, ile energii elektrycznej pobiera wasze urządzenia użytku domowego jak i elektronika rozrywkowa może pomóc zrozumieć, ile pieniędzy wydajesz, gdy z nich korzystasz. Użyj poniższych informacji, aby oszacować, ile energii elektrycznej tracisz, dzięki czemu lepiej zdecydujesz, czy inwestować w bardziej efektywne energetycznie urządzenia.

Energia dla firm

Energia dla firm

Istnieje kilka sposobów, aby oszacować, ile energii elektrycznej pobiera sprzęt

Etykieta energetyczna zawiera oszacowanie średniego zużycia energii oraz koszt obsługi konkretnego modelu urządzenia, którego używasz. Zauważ, że wszystkie urządzenia lub sprzęt RTV muszą posiadać etykietę energetyczną.

MONITORY WYKORZYSTANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Monitory zużycia energii elektrycznej są łatwe w użyciu i można mierzyć zużycie energii elektrycznej dowolnym urządzeniem, które działają na zasilaniu 230 woltów. Monitor Można kupić w większości sklepów ze sprzętem za około 100 złotych. Przed użyciem monitora należy przeczytać instrukcję obsługi.

Aby dowiedzieć się, ile watów energii elektrycznej wykorzystuje urządzenie, wystarczy podłączyć monitor do gniazdka elektrycznego, a następnie podłączyć urządzenie do monitora. Będzie on wyświetlał, ile watów wykorzystuje urządzenie w danej fazie swojej pracy. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kilowatogodzin (kWh) energii elektrycznej wykorzystuje dany sprzęt w godzinę, jednego dnia lub dłużej, po prostu podłącz monitor na taki okres, aby potem odczytać wynik na wyświetlaczu.

Monitory są szczególnie przydatne do poznania ilość kWh używanych przez dowolny okres czasu dla urządzeń, których używamy przez długi okres, np. lodówki. Niektóre monitory pozwolą Ci wpisać kwotę stawki za kilowatogodzinę wówczas dowiesz się ile kosztuje zużycie. Oczywiście, podając samą kwotę kWh netto, musisz doliczyć do tego koszty dystrybucyjne i podatki.

Wiele urządzeń pobiera niewielką ilość energii w czasie czuwania, gdy są one włączone na”off”, ale ich wtyczka nadal jest w gniazdku. Tryb stand-by występuje w większości urządzeń, które wykorzystują energię elektryczną, takich jak telewizory, wieże stereo, komputery i sprzęt AGD. Wówczas obciążenie rachunku rośnie o kilkadziesiąt kilowatogodzin. Obciążenia tego można uniknąć poprzez odłączenie urządzenia lub za pomocą listwy zasilającej z wyłącznikiem.

OBLICZANIE ROCZNEGO ZUŻYCIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ ORAZ KOSZTÓW

Wykonaj następujące kroki w celu znalezienia rocznego zużycia energii dla danego produktu, jak rocznej obsługi kosztów.

Przybliżony szacunek poboru energii

Jeśli wiesz ile korzystasz z urządzenia, na co dzień, można z grubsza oszacować liczbę godzin jego pracy. Na przykład, jeśli wiesz, że zwykle około 4 godzin spędzasz przed telewizorem i to codziennie, to należy pomnożyć całkowity czas pracy razy moc urządzenia.

Moc w watach większości urządzeń jest zwykle umieszczona na spodzie lub z tyłu urządzenia na jego tabliczce znamionowej, taki zabieg musimy wykonać  gdy chcemy dowiedzieć się ile wat ma lodówka. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://energiadirect.pl/poradniki/ile-wat-ma-lodowka

W przypadku innych urządzeń moc podawana jest na etykiecie. Moc w watach to maksymalna moc pobierana przez urządzenie. Wiele urządzeń posiada szereg ustawień, więc rzeczywista ilość mocy zależy od użytkownika. Podobnie jak z jazdą samochodem im mniej hamowań i przyśpieszeń tym auto mniej zużywa paliwa. Im praca urządzenia jest stała, tym mniej pobierze ono energii.  Na przykład, zestaw radiowy przy wysokim poziomie głośności zużywa więcej energii niż przy niskim poziomie głośności. Wentylator ustawiony przy wyższej prędkości zużywa więcej energii niż jednego zestawu z niższą prędkością. Lodówka rzadko otwierana także będzie pobierać mniej kWh z sieci.

i

Znajdź dzienne zużycie energii przy zastosowaniu następującego wzoru:

Moc x Dzienne godziny pracy ÷ 1000 = Dzienna konsumpcja kWh

Znajdź rocznego zużycia energii według następującego wzoru:

Dzienne zużycie kWh x liczba pracy = roczne zużycie energii

Znajdź roczny koszt uruchomienia urządzenia za pomocą następującego wzoru:

Roczne zużycie energii x cena za kWh = roczny koszt energii dla urządzenia

 

PRZYKŁADY Obliczeń zużycia energii:

  1. Roczne koszty eksploatacji komputera.
  2. Szacunkowy czas używania 2 godziny dziennie.
  3. Moc: Moc w watach jest na etykiecie i jest notowana przy 150 W.
  4. Dzienne zużycie energii:

(150 W x 2) ÷ 1000 = 0,3 kWh

  1. Roczne zużycie energii: Czajnik jest używany niemal każdy dzień roku.

0,3 kWh x 365 = 109,55 kWh

  1. Koszt roczny: Stopa Narzędzie to jest 11 centów za kWh.

109,5 kWh x 62 gr/ kWh = 67,89 zł/rok

Więcej poradników o oszczędzaniu energii i nie tylko na https://energiadirect.pl/poradniki