Gwarancja stałej ceny za prąd, na czym to polega?

Żyłoby się lepiej gdyby koś dał nam gwarancję tego, że mamy stałą pracę, przy wypełnianiu swoich obowiązków zapewniony awans. Gdyby rosły nasze pensje a nie tylko koszty życia, niestety takiej pewności nie uzyskamy. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie nowy dzień, a niektórych zdarzeń przewidzieć się po prostu nie da. Czy jest coś, co daje nam gwarancję?

kolejna zmiana sprzedawcy energii

kolejna zmiana sprzedawcy energii

Oferty na prąd gwarancją ceny

Sprzedawcy oferują nam stałą cenę za prąd. Oznacza to niezmienne warunki cenowe przez 2 lub 3 lata. Pod warunkiem, że gwarancja ceny jest zapewniona w umowie, inaczej cena może zmienić się z roku na rok.

Na czym polega gwarancja stałej ceny za prąd?

Nazwa wskazuje, że w ofercie tego typu, sprzedawca zapewnia nas, że nabywany od niego prąd będzie fakturowany po określonej cenie. Jeśli ceny za energię będą rosnąć, my niezależnie od tego nie musimy się o to martwić, nasza cena nie ulegnie zmianie. Oferta z gwarancją, daje też korzyści sprzedawcy. Zyskuje on w ten sposób klienta i to na ustalony z góry okres. My możemy kalkulować koszty, a sprzedawca zyski.

Interesuje Cię zmiana sprzedawcy?

Chcesz wiedzieć u kogo zaoszczędzisz najwięcej?

Co jeszcze musimy wiedzieć o takiej ofercie?

Stała cena na prąd to jedno a co z innymi stawkami, przecież sprzedawcy pobierają też opłaty z tytułu obsługi klienta. Dowiedz się czy gwarancja dotyczy także tych kosztów. Opłata handlowa czy abonamentowa, bo o niej mowa to dla czysty zysk dla sprzedawcy, bowiem marże na kilowatogodzinie nie są zbyt wysokie, wbrew ogólnemu przekonaniu. Załóżmy, że podpisujemy umowę na 36 mc, jeśli opłata handlowa będzie wzrastać z roku na rok nawet o złotówkę, to na takim rozwiązaniu tracimy. Więcej o opłacie handlowej na https://energiadirect.pl/poradniki/oplata-handlowa-tauron

Czy zatem gwarancje cen są opłacalne? 

Tak, to jedne z lepszych ofert na rynku, stała cena daje pewność. Zwłaszcza w niepewnych czasach na rynku energii. Śpimy spokojnie bo nas nie obejmują podwyżki prądu, a co z obniżkami. Gdyby tak nagle Polska zdecydowała się na budowę bloków jądrowych, cena na hurtowym rynku energii spadła by obecnej, średniej ceny 178 zł/MWh na 120 zł, sprzedawcy także musieliby zmienić cenniki. Wówczas gwarancja może okazać się pułapką, pytanie tylko czy na ociężałym, hermetycznym rynku jest to możliwe. Do tej pory zmianę cennika w trakcie trwania umowy oferuje jedynie sprzedawca. Więcej o cenach energii na https://energiadirect.pl/cenniki

Gwarancja cen, nie taryf

Cena za energię czynną i koszt usług dostawy to zupełnie, co innego. Zajmują się tym dwa podmioty, chociaż mogą być ze sobą powiązane strukturą, na co wskazuje nazwa to ich zadaniem jest wypełnianie innych usług rynkowych. W przypadku dostawców, operatorów sytemu sieci energetycznej stawki są ustalane w taryfach. Wszelkie podwyżki są konsultowane z Prezesem URE, to on stwierdza czy można je podwyższyć, czy sytuacja rynkowa faktycznie wykazuje taką potrzebę. Stawki te są, więc niezmienne bez specjalnej procedury, nie zmienią się także po zmianie sprzedawcy energii.