Zmiana sprzedawcy energii niekorzystna?

Zmiana sprzedawcy energii to proces, który powstał po to, aby umożliwić odbiorcom energii przejście do innego sprzedawcy prądu, na bardziej korzystnych warunkach. Niestety, trzeba się wykazać ostrożnością przy podpisywaniu umów na zakup energii, a wszystko przez psujące rynek zachowania. 

zmiana sprzedawcy energii

zmiana sprzedawcy energii

Ostrzeżenie do Urzędu Regulacji Energetyki (URE)

Z miesiąca na miesiąc powiększa się grono zmieniających dostawcę energii, a w związku z tym do urzędu wnoszone są liczne skargi od odbiorców fizycznych jak i małych przedsiębiorców na działania sprzedawców energii elektrycznej. Nie oznacza to, że wszyscy są niezadowoleni z korzyści płynących ze zmiany, ale trzeba uważać.

Na co skarżą się odbiorcy prądu?

Razi brak rzetelnej informacji o warunkach oferty, sprawa jest bulwersująca, bo co do ukrycia może mieć uczciwy sprzedawca? Poinformowanie o cenach energii elektrycznej czy terminie trwania umowy, to element konieczny w tego typu rozmowach. Niestety dochodzi do podszywania się pod pracowników elektrowni i dystrybutora, czy obecnego sprzedawcy. W takich przypadkach ukrycie informacji, to droga do sukcesu w celu wymuszenia niekorzystnej umowy.

Nie wiemy nic o wymianie licznika

Sprzedawca ma obowiązek poinformować o tym, że może nastąpić dostosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Otóż, sprzedawca nie wie czy u danego odbiorcy zajdzie konieczność dostosowania licznika. O tym decyduje dystrybutor. Nowy sprzedawca ma obowiązek poinformować lokalnego OSD o zawarciu nowej umowy przez odbiorcę. Dystrybutor w ciągu 5 dni sprawdzi, czy licznik spełnia wszelkie wymogi, oraz dokona spisania licznika, aby odbiorca mógł się rozliczyć z dotychczasowym sprzedawcą.

Koszty dostosowania układu ponosi właściciel układu. To nie odbiorca w gospodarstwie domowym jest właścicielem, ale Operator Systemu Dystrybucyjnego. Tylko w przypadku firm, odbiorców grup taryfowych A,B,C właścicielami układów pomiarowo-rozliczeniowych są odbiorcy, którzy ponoszą koszty dostosowania tych układów. Informacja o tym może wpłynąć na decyzję w sprawie zmiany sprzedawcy energii.  Poszczególne etapy procesu zmiany można przejrzeć tutaj: https://energiadirect.pl/zmiana-sprzedawcy

baner-ed

Z prądem ostrożnie dosłownie i w przenośni

O ile odbiorca indywidualny chroniony prawem konsumenta, ma prawo do odstąpienia od zawartej umowy, w przypadku, gdy miejsce jej zawarcia jest poza lokalem przedsiębiorstwa. To odbiorcy w ramach działalności rolniczej czy gospodarstwa rolnego przepisy chroniące konsumentów nie obowiązują. Dlatego ta grupa odbiorców jest szczególnie narażona na ataki ze strony nieuczciwych sprzedawców. URE tak jak i my przypomina, że przy podpisaniu umowy odbiorca energii powinien zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak:

  • Kliponious-green-tickokres obowiązywania umowy,
  • Kliponious-green-ticksposób i warunki jej rozwiązywania, głównie termin oraz kary umowne,
  • Kliponious-green-tickwarunki dostosowania układów pomiarowo-rozliczeniowych przez odbiorcę inaczej OSD zablokuje zmianę.

My, jako porównywarka cen energii przypominamy abyście zwracali uwagę na:

  • Kliponious-green-tickcenę kWh, cenę MWh,
  • Kliponious-green-tickdodatkowe opłaty,
  • Kliponious-green-tickokres gwarancji ceny,
  • Kliponious-green-tickewentualne haczyki w postaci opłat za wprowadzenie cennika.

Zmiana sprzedawcy energii to jeden z skuteczniejszych sposobów na oszczędzanie energii. Więcej pomysłów na https://energiadirect.pl/poradniki/jak-oszczedzac-energie-bez-wyrzeczen-mamy-15-sposobow