Taryfa G12w Tauron, G12 PGE

W gąszczu zagadnień energetycznych można się pogubić, odbiorcy domowi mogą wybierać pomiędzy taryfą G11, a G12… a może powinni się zdecydować na G12w? Taryfę można zmienić do 12 miesięcy, przeprowadza się ją nieodpłatnie na wniosek odbiorcy. Skutkuje on wymianą licznika, (zmiana z G11 na G12) na taki, który posiada dwa liczydła jak i oszczędnościami, ale kiedy zmiana się opłaca. Czym różnią się poszczególne taryfy sprzedawców?

taryfa-g12

taryfa-g12

Taryfa standardowa G11

Jeśli nie wiesz, jaką masz taryfę w domu, to zapewne masz tradycyjną taryfę G11. Zwykle wnioskując o przyłącze odbiorca musi zdecydować się na taryfę, a wybór trafia na G11. Poszczególne oznaczenia w kodzie symbolizuj grupę docelową tj., u jakiego typu odbiorcy jej ona dostępna (G – odbiorca domowy, B, C, A – taryfa/energia dla firm). Oznaczenia cyfrowe sygnalizują moc jak i strefy. Czym są owe strefy? Ostatnia cyfra oznacza ich ilość, a strefy oznaczają czas trwania, w jakim zmienia się cennik. Jednostrefowa taryfa oznacza, że mamy do czynienia z jedną stawką, za kWh.

Strefa dualna G12

W taryfie G12 wyróżniamy dwie strefy, jedna trwa od 22.00 do 6.00 oraz między 13.00 do 15.00 pozostałe godziny to druga strefa. W godzinach nocnych i miedzy 13.00 a 15.00 płacimy mniej, a w pozostałych godzinach płacimy więcej. Tańsza taryfa nosi nazwę pozaszczytowej, a droższa strefą szczytową, gdyż w tym czasie zużycie energii jest maksymalne, większość podłączonych do sieci odbiorców korzysta z energii.

G12w – w weekend taniej

Jak wskazuje symbol jest to także dwustrefowa taryfa, dodatkowy indeks „w” symbolizuje „weekend”. Co to znaczy? Poza godzinami 22.00 – 6.00 i 13.00 – 15.00,  tańszy prąd mamy także w weekend. Oszczędzanie energii elektrycznej zaczyna się o 22.00 w piątek i kończy o 6.00 w poniedziałek, zatem można prać, prasować, piec czy wykonywać inne aktywności, do których potrzebujemy energię elektryczną.  Więcej o taryfie G12w i nie tylko na https://energiadirect.pl/taryfy

Dwustrefowa dla kogo?

Kiedym mamy jedną niską stawkę nie przejmujemy się zbytnio tym czy możemy korzystać z urządzeń. Przy taryfie G12 czas nabiera znaczenia. Różnica w cenie energii wynosi nawet jedną trzecią, o tyle prąd jest droższy w czasie szczytu. G12 jest dedykowana tym, co większość czasu przebywają poza domem i nie zużywamy wtedy energii elektrycznej. Posiadaczy pieców akumulacyjnych, prowadzących nocny tryb życia, czy tych co chcą prowadzić mały zakład przy domu i pracować tam wieczorami. Analizując taryfy poszczególnych firm sprzedażowych dojdziemy do wniosku, że różnią się one jedynie stawkami. Czasem dany dystrybutor OSD wprowadza zmiany obowiązywania danej strefy, ale są to sporadyczne przypadki. Jak zmienić taryfę? Wystarczy wypełnić wniosek i dostarczyć go do dystrybutora albo tak jak w przypadku np. Tauron wystarczy wypełnić odpowiedni formularz w Tauron ebok.