Co zawiera etykieta energetyczna żarówki

Warto wiedzieć coś o etykietach energetycznych, powstały one jako źródło wiedzy o urządzeniu. Dziś dokonamy analizy etykiety energetycznej żarówki.

przelicznik żarówek

przelicznik żarówek

Jakie żarówki muszą mieć etykietę?

Nie ma wyjątków od tej reguły, każda żarówka jaka trafia na rynek objęta jest  obowiązkiem posiadania energetycznej etykiety. Myślicie sobie, żarówka, są różne rodzaje od żarówek LED, kompaktowych świetlówek, jarzeniówek po halogeny. Jednak wprowadzona jest nieco inna klasyfikacja źródeł. Tak, oto wyróżniamy:

Kliponious-green-tick Żarówki do ogólnych celów oświetleniowych 200 W;

Kliponious-green-tick Inne żarówki nieposiadające odbłyśnika (m.in. kuliste) 100 W;

Kliponious-green-tick Wszystkie świetlówki jednotrzonkowe;

Kliponious-green-tick Wszystkie świetlówki energooszczędne

Kliponious-green-tick Świetlówki liniowe, które mają rurę o średnicy 16, 26 oraz 38 mm (T5, T8, T12) 58 W albo 6500 lm;

Kliponious-green-tick Wszystkie świetlówki kołowe;

Kliponious-green-tick Wszystkie jednostronnie trzonkowane żarówki halogenowe na napięcie sieciowe;

Kliponious-green-tick Dwustronnie trzonkowane żarówki halogenowe 300 W.

Klasa energetyczna

Żarówki podobnie jak urządzenia są klasyfikowane do jednej z siedem klas – od A do G. tak jak wszędzie klasa A to największa sprawność, za to G najmniejsza, a właściwie brak, sprawności energetycznej. Etykieta ma właśnie pomóc określać sprawność energetyczną danego źródła światła. Analizując etykiety można dojść do wniosku, że każdy rodzaj źródła światła to inna klasa. I tak w klasach A i B znajdują się świetlówki liniowe i kompaktowe oraz żarówki LED, w klasie C oraz D przeważnie żarówki halogenowe a w klasach E oraz F tradycyjne żarówki, z których większość z nas jest pewnie zadowolona. Dlatego, że świecą one całą powietrzną bańki – 360 stopni efektywności dostarczania światła. Więcej o żarówkach LED na https://energiadirect.pl/poradniki/jakie-zarowki-led

A B C D E F G
20-50% 50-75% 75-90% 90-100% 100-110% 110-125%

   <125%

Oświetlenie sklasyfikowane jako najbardziej energochłonne zostało już dawno wycofane ze sprzedaży. Wprowadzono też zakaz jego produkcji. Etykieta ma na chronić przed zakupem oświetlenia niskiej jakości, które z pewnością nie pomoże nam oszczędzać. Porównując rodzaje żarówek między sobą jak i klasy energetyczne to, świetlówka kompaktowa w klasie A do wyprodukowania identycznego strumienia świetlnego pobierze tylko 1/3 energii, której domagałaby się halogenowa żarówka z klasy C.

Wybór żarówek

Strumień światła, ten parametr powinien informować nas o mocy strumienia świetlnego. Jednostką jest lumen (lm), który daje możliwość porównania świetlnego strumienia czy informuje nas o  ilości światła dostarczanego przez żarówkę. Nasze babcie chcąc kupić mocniejszą żarówkę kierowały się mocą. Wystarczyło do prac bardziej precyzyjnych jak szycie wkręcić żarówkę mocniejszą np. 100W aby zrobiło się jaśniej. Obecnie ten sposób się nie sprawdza, wybór żarówki powinien być bardziej przemyślany w tym celu warto przeliczyć moc żarówek. Sprawdzać ilość wolumenów, kąt padania światła, jego barwę jak i wybrać rodzaj żarówki pasujący gwintem do lampy.

Żywotność

Żywotność źródła światła jest to czas, w którym żarówka działa nie tracąc wydajność świetlnej. Aby określić jak długo będzie żyć żarówka wystarczy odnieść się do nomenklatury technicznej, dla oświetlenia LED jest to L70B10 lub L70B50.

Liczby te wskazują, że strumień świetlny LED to średnio 50.000 godzin. Jak odkodować nomenklaturę L70B50? Oznacza ona, że 50% świetlówek będzie utrzymywać, co najmniej 70% skuteczność strumienia świetlnego przez 50.000 godzin. W przypadku L70B10, aż 90% naszych lamp będzie świecić, co najmniej 50.000 godzin a strumień świetlny utrzyma się na poziomie 70%. Tak, więc możemy stwierdzić, że lepsza jest żarówka L70B10 a nie ta oznaczona L70B50. Tylko to zapewni nam gwarancję, że nasz zakup nie znajduje się akurat w tej felernej partii? Gdy zakupicie żarówkę nowej generacji lepiej nie wyrzucać paragonu, na niektóre oświetlenie gwarancja wynosi nawet 2 lata.

Warto też sprawdzać liczbę zapłonów, co prawda czynnik ten nie wpływa na żywotność. Za to decyduje o tym czy żarówki nadają się do korytarz lub do miejsc, w których mają być włączane i wyłączane wiele razy (też miejsca z czujnikiem ruchu). Liczbę wyłączona i włączona żarówki, może pojawi się na etykiecie. Podobnie jest z funkcją ściemniania, odpowiedni symbol sygnalizuje fakt, że żarówka może generować światło o różnym natężeniu. Sprawdzajmy też czas zapłonu, żarówki nie wymagają podgrzewania od razu świecą w maksymalną mocą od początku, gdy uruchomimy źródło światła. Więcej na temat zakupu żarówek można przeczytać tutaj https://energiadirect.pl/poradniki/tanie-oswietlenie

Kolor światła, temperatura barwowa

Temperatura, barwowa chociaż nie jest nowością, zawsze wzbudza sensację. Postrzegane przez ludzkie oko odróżnia wiele odcieni białego światła: ciepłe, czy zimne kolory, w których dominuje bursztyn lub dominuje kolor niebieski. Różnice te mają zastosowanie tylko do białych odcieni świateł, chociaż przekłamanie innych odcienie też jest możliwe. Temperatura barwowa jest bardzo ważna przy wyborze rodzaju żarówki, ponieważ będzie ona mieć wpływać zarówno estetyczny jaki  i wprawić nas w odpowiedni nastrój.

Oświetlenie ciepłe ma zwykle temperaturę 2900-3000 K (Kelvina) a zimne białe światło około 6000-6500 K. Przy wyborze lamp do użytku domowego, najbardziej odpowiednie są te o temperaturze około 2800 kelwinów, ponieważ tworzą one ciepłą i komfortową atmosferę.

Recykling

Etykieta albo opakowanie żarówki musi informować potencjalnego użytkownika o tym gdzie wyrzucić przepaloną żarówkę. Symbol przekreślonego kontenera na kółkach to znak, że nie należy wyrzucać żarówki do zwykłych odpadów, jakie są generowane w gospodarstwach domowych. Tylko konieczne jest, aby zabrać je do punktu zbiórki, albo zostawić sklepie lub wrzucić do specjalnych pojemników rozmieszczonych w różnych, oznaczonych miejscach.